صفحه نخست  قرآن کریم   نهج البلاغه  صحیفه سجادیه  ارسال سوال  تماس با ما  
  اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا           
یکشنبه  ٠٩/٠١/١٣٩٩
تصاویر برگزیده

حضور استاد سید مجتبی نورمفیدی در مجلس بزرگداشت حضرت آیت الله میبدینشست صميمانه طلاب جديد الورود استان گلستان به حوزه علميه قمحضور استاد سید مجتبی نورمفیدی در مراسم بزرگداشت آیت الله رسولی محلاتیحضور استاد سید مجتبی نور مفیدی در مراسم بزرگداشت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانیحضور استاد سید مجتبی نورمفیدی در اختتامیه نخستین همايش ملي جستارهاي پژوهشي با تاكيد بر بيانيه گام دوم انقلابحضور استاد سید مجتبی نورمفیدی در اختتامیه چهارمین جشنواره استانی علامه حلیحضور استاد سید مجتبی نورمفیدی در مراسم بزرگداشت حضرت آیت الله سید ابوالفضل میرمحمدی(ره)حضور استاد سیدمجتبی نورمفیدی در نشست سالیانه اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی. قم 1397/07/17حضور استاد سيد مجتبي نورمفيدي در جلسه ديدار مسئولان نظام با رهبر انقلابحضور استاد سیدمجتبی نورمفیدی در نشست سالیانه اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی. قم 1397/07/17حضور استاد سيد مجتبي نورمفيدي در مناطق سيل زده استان گلستان - فروردین 1398حضور استاد سید مجتبی نور مفیدی در تجلیل از حضرت آیت الله نورمفیدی به عنوان چهره برتر در عرصه تبلیغ و ارتباطات در سی و هفتمین سالگرد رحلت علامه طباطبایی ١٣٩٧پیوندها

پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله نورمفیدیپایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی میرداماد گرگانپایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه الزهرا (س) گرگانپایگاه اطلاع رسانی مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام)پایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه امام خمینی(ره) گرگانگفتار

آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکرغیبت و حیرتچندرسانه ای

نرم افزار خارج فقهنرم افزار خارج اصولاوقات شرعی


تفسیر سال (98 - 99) (سوره بقره)


 


آیه 31 _ بخش دوم: «ثمّ عرضهم علی الملائکه...» _ شش نکتهجلسه سی ام
آیه 31 _ بخش دوم: «ثمّ عرضهم علی الملائکه...» _ شش نکته
25/10/1398
«ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنْبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ»
در مورد بخش دوم آیه 31 چند نکته باقی مانده که باید بیان شود. معنای کلی این بخش و چهار مطلب درباره عرضه اسماء به ملائکه و ذیل آیه یعنی إن کُنتُم صادقین عرض کردیم.

شش نکته درباره بخش دوم
نکته اول
برخی با استناد به امر خداوند به ملائکه که خطاب به آن‌ها فرمود: «أنبئونی باسماء هولاء» گفته اند که تکلیف بما لا یطاق جایز است؛ چون اگر کسی عاجز باشد از انجام چیزی و او را امر کنند به آن کاری که عاجز از آن است، قبیح است و لذا بر خداوند هم محال است که این کار را انجام دهد، اما می‌بینیم که این کار را انجام داده و تکلیف کرده ملائکه را به کاری عاجز از انجام آن بودند. پس انباء برای ملائکه ما لا یُطاق است. ولی از امر خداوند به آن‌ها مشخص می‌شود که امر بما لا یُطاق جایز است؛ چون اگر امر بما لا یُطاق جایز نبود، خداوند ملائکه را امر به انباء از اسماء نمی‌فرمود. این مطلبی است که فخر رازی در تفسیر کبیر نقل کرده است. 
لکن همانطور که خود فخر رازی و دیگران هم به این مطلب پاسخ داده اند، این در صورتی می‌تواند دلالت بر مدعای این‌ها کند که امر حقیقی باشد، یعنی به داعی ایجاب و تکلیف باشد. اگر امر حقیقی بود و به منظور نهادن تکلیفی بر عهده ملائکه بود، می‌توانستیم بگوییم که امر بما لا یُطاق جایز است در حالی که این امر برای تعجیز است و امر به منظور اینکه عجز ملائکه را برساند، از مصادیق تکلیف ما لا یُطاق محسوب نمی‌شود. لذا این مطلب دلیل بر جواز تکلیف به ما لا یطاق نیست.

نکته دوم
خداوند متعال در امر خودش به ملائکه فرمود: «انبئونی باسماء هولاء» و نفرمود انبئونی بهولاء یا عن هولاء. در تعلیم به آدم که بخش اول آیه بود، فرمود: «و علّمَ آدمَ الاسماءَ کلّها» در آنجا اسماء را به آدم تعلیم کرد. عرض شد که اسماء اشاره به حقایق و غیب آسمان و زمین دارد اما اینجا میفرماید: «انبئونی باسماء هولاء». اگر قرار بود بر وزان بخش اول باشد باید میفرمود: انبئونی بالاسماء یا بهذه الاسماء، اما میفرماید: باسماء هولاء. کأنّ حقایق چیزی دیگر است و خداوند از ملائکه انباء و گزارش دادن از اسماء را خواسته. تفاوت بین این دو بخش را قبلا هم عرض کردیم؛ آنجا بحث از تعلیم بود ولی در اینجا سخن از انباء است. در بخش اول تعلیم اسماء بود ولی اینجا تقاضا و دستور به انباء از اسماء هولاء است. 
برخی از مفسرین فرموده اند که منظور از اسماء در اینجا الفاظ است  نه همان حقایق. یعنی خداوند متعال از ملائکه می‌خواهد که شما یک گزارشی از الفاظ این حقایق بدهید و این یعنی سطح انتظار و درخواست خداوند به پایین ترین مرتبه ممکن از ملائکه بوده است. کأنّ این برای این است که به آن‌ها بفهماند شما حتی از درک سطحی و الفاظ این حقایق عاجز هستید چه برسد به درک عمق این حقایق. پس برخی اینچنین گفته اند که منظور از اسماء هولاء یعنی الفاظ هولاء. یعنی همین اسامی که دارند و ما هم در بخش اول گفتیم اسماء به معنای الفاظ نیست. اما اینجا برخی چنین گفته اند.
در حالی که به نظر می‌رسد اسماء در اینجا نمی‌تواند به معنای الفاظ باشد. قبلا هم بیان شد عالم مجردات، عالم الفاظ نیست و اگر در آنجا الفاظ معنا نداشته باشد دیگر معنا ندارد که خداوند به ملائکه دستور دهد که الفاظ این‌ها را به ما گزارش دهید! لذا تفسیر اسماء هولاء به الفاظ هولاء به نظر می‌رسد که صحیح نباشد.
به گمان ما اسماء هولاء یعنی علامت ها و نشانه ها آن‌ها. همانطور که قبلا بیان شد، اگر عنوان اسماء به این حقایق اطلاق شده، برای این است که این‌ها نشانه های خدا هستند. در اینجا معنای اسماء هولاء هم یعنی نشانه ها و علامت های اسماء و کأنّ خداوند متعال امر کرده به ملائکه که شما نمی‌خواهد از این حقایق به من گزارش دهید، حداقل به بعضی از آثار، علامت ها و نشانه های این‌ها که در حقیقت پوسته ظاهری این حقایق هستند را گزارش کنید که آن‌ها حتی نسبت به این امر هم عاجز بودند. پس خداوند برای اینکه نهایت عجز ملائکه را ثابت کند، از آن‌ها درخواست کرده که علامت ها، نشانه و آثار این حقایق را به من گزارش دهید ولی ملائکه نتوانستند.

نکته سوم
نکته سوم درباره کلمه «هولاء» است. هولاء ازاسماء اشاره است و اشاره به حاضرین دارد. وقتی می‌گویند هولاء، یعنی اشاره می‌کنند به گروهی که حاضر اند. آنگاه سوال این است که آیا حقایقی که خداوند متعال به ملائکه دستور داد اسماء آن‌ها را انباء و گزارش کنند، آیا آن حقایق حاضر بودند که در اینجا اسم اشاره هولاء بکار رفته؟ آن حقایق که بخشی از آن انوار معصومین و نبی مکرم اسلام (ص) بود و یک بخشی هم سایر حقایق غیبی این عالم بود، آنوقت چطور خداوند چنین فرموده؟ مگر همگی در آنجا حاضر بودند؟
اگر بخواهیم هم حضور این‌ها را توجیه کنیم و هم این نسبت به همه آن حقایقی که در مرتبه ما فوق ملائکه در عالم هستی حضور داشتند شامل باشد، باید بگوییم که منظور از هولاء یعنی ربّ الانواع. آنجا آنچه که به ملائکه عرضه شد و از آن‌ها خواسته شد که گزارش دهند، ارباب الانواع بودند نه همه حقایقی که در این عالم در طول یکدیگر وجود دارد. اربابُ الانواع تعدادی محدود هستند که در یک هستی هرم گونه قرار دارند. یعنی صادر اول از حق تعالی که حقیقت انسان کامل و نبی مکرم اسلام است یعنی آن نور اصلی (عقل اول) و سپس عقول عشره ای که بعد از ایشان هستند در یک هرمی که هم نوع الانواع یا عقل اول و هم اربابُ الانواع بعد از آن قرار دارند، این‌ها عرضه شدند و حاضر بودند. مثل خورشید هایی که وسائط فیض هستی در این عالم بودند. آن‌ها به این نحو حاضر بودند و طبیعتا حضور آن‌ها در مرتبه ای که ملائکه بودند، به نحوی بود که برای آن‌ها قابل فهم بود. چون این وجودات در عوالم طولی هستی حضور دارند؛ در ملکوت اعلی که غیر از عقل اول و صادر اول هیچ موجودی نیست حضور دارند تا عالم ناسوت. و حضورشان در این عوالم به اشکال مختلف است. در عالمی که ملائکه هم حضور داشتند، طبیعتا حضور این‌ها متناسب با عالمی بود که ملائکه در آن حاضر بودند. 

نکته چهارم
آیا عرضه این اسماء به همه ملائکه بوده یا به برخی از آن‌ها؟ چون در ادامه در آیه 32 می‌آید که «قالو سبحانَکَ لا علمَ لنا إلّا ما علّمتنا». یا در آیه قبل فرمود: «قالوا أ تَجعَلُ فیها من یُفسدُ فیها و یسفِکُ الّماء». قبلا بیان کردیم که به طور کلی در این چند آیه (از آیه 30 تا 39) بحث است که آیا این گفتگو ها بین همه ملائکه بوده یا برخی از ملائکه که حاملان عرش اند و تعداشان محدود است؛ هر چه در گذشته گفتیم، اینجا هم همان است، یعنی مخاطبین خداوند تبارک و تعالی در همه این آیات علی القاعده تمام ملائکه نبوده اند و اگر هم بوده اند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. 

نکته پنجم
این نکته را هم قبلا بیان کردیم که چرا ضمیر در بخش دوم به صورت مذکر آمده در حالی که مرجعش اسماء است. در بخش اول فرمود: «علّمَ آدَمَ الاسماء کلّها» و ضمیر مؤنث آورد چون مرجعش اسماء بود. در این بخش میفرماید: «ثمّ عرَضَهم .... بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ »، این ضمیر و اسم اشاره ای که (هولاء) که در بخش دوم آورده مذکر است در حالی که به حسب قاعده باید مؤنث باشند.
در اینجا مفسرین وجوه و احتمالاتی را ذکر کرده اند:
وجه اول: منظور اصلی از عَرَضهم که همه اسماء را در بر می‌گیرد، ذوی العقول از اسماء است. چون اسماء حقایق غیب عالم است و هم ذوی العقول را در بر می‌گیرد و هم غیر ذوی العقول را، ولی اینجا به اعتبار ذوی العقول، مذکر آورده شده است.
وجه دوم: اینکه از باب تغلیب ذوی العقول بر غیر ذوی العقول چنین فرموده.
وجه سوم: به جهت افضلیت آن اسمائی که ذوی العقول بودند بر غیر ذوی العقول مذکر آورده است.
پس در واقع می‌توانیم بگوییم که مرجع ضمیر همه اسماء نیست بلکه منظور ذوی العقول است. منتهی اینکه ذوی العقول را آورده یا از باب اینکه مقصود اصلی اند و بقیه در طول این‌ها هستند و یا از باب افضلیت این‌ها و یا از باب تغلیب است.

نکته ششم
آیه 31 مقدمه است برای آیه 33 که در آن امر به سجود بر آدم شده است. اینجا دو ادعای ملائکه مردود شد. ادعای صلاحیت خودشان برای خلافت و ادعای صلاحیت نداشتن انسان برای خلافت. خداوند هر دو ادعا را رد کرد آن‌ها ادعا ‌کردند «نحنُ نُسَبّحُ بحمدک و نُقَدّسُ لک» و و نیز ادعا کردند «یفسِدُ فیها و یسفکُ الدّماء»، خداوند در واقع به آن‌ها اعلام می‌کند که می‌خواهید ادعای صلاحیت خلافت کنید، دارید در هر دو مورد اشتباه می‌کنید و برای اثبات عجز ایشان فرمود: «انبئونی باسماء هولاء إن کُنتُم صادقین».
وقتی عجز این‌ها اثبات شد، زمینه مهیا شد برای اینکه خداوند بگوید حال که تسبیح و تقدیس شما مقدارش معلوم است و علم شما حدودش معلوم است، تسبیح و تقدیس شما به حدی نیست که بتواند نسبت به آن نعمت اصلی خدا را سپاس گذاری کند، باید در مقابل این آدم سجده کنید.
به هر حال این شش نکته ای بود که برای تکمیل مباحث گذشته لازم بود که اشاره شود. انشاءالله در جلسه بعد آیه 32 بیان می‌شود.
 
حدیث هفته

قال الله تبارک و تعالی 

وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْياءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ   

هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند  

آیه 169آل عمراناطلاعیه دروس خارج
خارج فقه (کتاب النکاح)

زمان: ساعت 8   

مكان: مدرس 27 مدرسه آيت الله العظمی گلپايگاني (ره)  


خارج اصول (نواهی)

زمان: ساعت 9   

مكان: مدرس 27 مدرسه آيت الله العظمی گلپايگاني (ره)  اطلاعیه سایر دروس
قواعد فقهیه (قرعه)

روزهای شنبه و یکشنبه 

مکان: مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)  


تفسير (سوره بقره از آیه 31)

روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه 

مکان: خیابان صفائیه، کوچه 19، سمت چپ، فرعی اول، پلاک 32، موسسه دار المعرفة   آثار

تنقیح الشریعة فی شرح تحریر الوسیلةقاعده تسامح در ادله سننفقه و معارفشفاعت اهل بيت (عليهم السلام) حقيقت و قلمروضرورت توسل به اهل بیتمنزلت و امامت اهل بیت علیهم السلامبررسی فقهی بلوغ دخترانحکم ؛ حقیقت، اقسام، قلمرواصول اخلاقی قیام امام حسین علیه السلامحکم ظاهری؛ پذیرش یا انکار؟بررسی نظریه خطابات قانونیهبررسی نظریه حق الطاعهمقدمه ای بر ضوابط الرضاعالمناط فی بلوغ الفتاة